Menu
0
0

Tapetovanie a rady ako tapetovať

Tapety sa lepšie nalepujú, keď odmontujete zásuvky a vypínače. Pozor! Predtým nezabudnite vypnúť u týchto zásuviek prúd!
Omietky musia byť rovné, čisté, suché a priľnavé. Uvoľnené tapety odstráňte.
Pre lepší výsledok odstráňte staré tapety. Pomôže vám prepichovací valček, škrabka a natretie starých tapiet vodou s prídavkom odstraňovača tapiet.
 Nerovnosti omietky opravte pomocou sadry alebo sadrového tmelu, vyhlaďte ho špachtľou a po zaschnutí prešmirgľujte.
Na silne savé a drsné povrchy naneste penetráciu.
Kúpite na našom e-shope.
Namerajte si jednotlivé pruhy tapety. Dĺžka tapety je závislá na výške tapetovanej steny. Ku každému dielu pridajte 10 cm. Konečnú dĺžku zarovnaním u celej steny naraz.
Tapety položte rubovou stranou na rovný stôl, jednu hranu zarovnajte s hranou stola a lepidlo na tapetu rozotierajte od stredu rovnomerne do všetkých strán. Tapetu potom poskladajte, aby sa dôkladne nasiakla.
Pomocou olovnice si vymerajte a ceruzkou si na stenu nakreslite predvolenú zvislú čiaru. Tá musí byť presná, preto rozhodne použite pravítko.
Tapetu je potrebné ihneď po jej nalepení na stenu uhladiť. Použite kefu alebo handričku. Ťahmi veďte od stredu, smerom k vonkajším okrajom a vyháňajte všetky vzduchové bublinky.
Prečnievajúce časti tapety pritlačte pevne k okrajom, potom ľahko povoľte a potom pozdĺž okraja zastrihnite. Pre docielenie roviny môžete použiť pravítko na hrany alebo napnutý povrázok.
Pred položením ďalšieho dielu tapety sa uistite, že vzory oboch pásov na seba nadväzujú. Napojenie medzi oboma pásmi tapiet starostlivo uhlaďte.
Zložitejšie sú okenné výklenky. Tapetu nastrihneme vo výške parapetu a hornej hrany okna a nastrihnutú časť prehneme do výklenku. Presahujúcu tapetu odstrihneme.
Otvory pre vypínače, zásuvky atď. sa najprv jednoducho prelepia a potom sa rozstrihnú nožnicami (nastrihnúť do kríža). Pozor! Prúd týchto zásuviek musí byť vyradený z prevádzky!
Elegantnou možnosťou zakončenia horného okraja tapety je použitie ozdobnej bordúry alebo lišty, ktoré nalepíte po obvode.
Pri tapetovaní za radiátory nastrihnite tapetu v šírke úchytov na stene zdola nahor. Ako alternatíva poslúži náter disperznou farbou.
Pred tapetovaním stropov si poskladajte nastrihané pruhy do pozdĺžnych vrstiev.
Na strope pracujte v dvoch - jeden z vás odstrihnutý pruh nasadí, druhý ho drží vo výške.
Tapetu nechajte na strope presahovať cca 2 cm na stenu. Tapeta na stene sa potom prisadí presne do ohybu.
 

Doporučené rady pre tapetovanie:

  • Radšej si kúpte o jednu rolu tapety navyše, než budete potrebovať pre tapetovanie. Môžete ju v budúcnosti použiť pre prípadné opravy. Pri dokúpení by nemusela byť rovnaká šarža tapety.
  • Ak sa Vám pri tapetovaní vytvoria vzduchové bubliny, odstránite ich vstreknutím malého množstva lepidla. Tapetu následne pritlačte valčekom.
  • Optimálna teplota pri tapetovaní je cca 19 stupňov, dôvod je ten, že lepidlo pri práci veľmi rýchlo zasychá.
  • Ako opraviť trhliny na tapetách? Malé trhliny na tapetách zacelíte tak, že na spodnú odtrhnutú vrstvu tapety nanesiete špachtľou tenkú vrstvu bežnej lepiacej pasty a pritlačíte pevne k podkladu. Dbajte, aby vzor nadväzoval.
Pri väčšom poškodení oceníte úlohu tapety navyše. Poškodenú časť navlhčite teplou mydlovou vodou alebo odstraňovačom tapiet a odrežte lámacím nožíkom. Poškodenú omietku vyhlaďte stierkovým tmelom a po zaschnutí prešmirgľujte. Teraz si musíte pripraviť rovnaký diel + presahy novej tapety, ktorú prilepíte na odkryté miesto. Napojenie dôkladne uhlaďte. Pozor: Vzor musí nadväzovať!
 

Ako správne tapetovať:

Kvalitné tapety predznamenali trend budúcnosti v "obliekaní" stien vďaka moderným technologickým postupom a tiež správnej voľbe nosného materiálu.

Pri lepení sa nanáša lepidlo len na stenu (rovnomerne v tenkej vrstve). Tapety sú bezozbytku odstrániteľné, a to suchou cestou. Stačí hore uchopiť oba rožky tapety a vďaka jemnému buničitému podkladu ľahko zo steny stiahnuť. Vliesové tapety sú vyrobené zo špeciálnej buničiny a polyesterových vlákien s prídavkom polymérového spojiva. Táto štruktúra dáva tapetám pružnosť a pevnosť aj pre prekrytie obnovujúcich sa prasklín. Vliesové tapety sú umývateľné, stálofarebné, jemné k pokožke a lepšie spracovateľné než tapety papierové. Ako každé tapety tvoria tepelnú a zvukovú izoláciu.

Jednoduchá aplikácia vliesových tapiet svojimi úžitkovými vlastnosťami umožňuje skrášliť interiéry bytov každému. Lepenie týchto tapiet na stenu už nevyžaduje nanášanie lepidla na tapetu ani následné medziznakovanie tapiet a prevlhčenie. Stačí naniesť lepidlo štetkou na stenu a potom zhora nadol prilepiť pás tapety. Ak sa vytvoria niekde bubliny, zľahka ich vytlačíme plsteným valčekom alebo mäkkou handričkou stromčekovými pohybmi - od stredu smerom k okrajom.

Moderná vliesová tapeta na dominantnej stene svojim dizajnom upúta a dekoratívne nahradí aj obrazovú tapetu.
Odmenou za vynaložené úsilie Vám bude príjemné prostredie Vášho bytu.

Základom úspešného tapetovanie je penetrácia steny. Penetrácia .